Najbardziej znany kościół we Wrocławiu to oczywiście Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Jest to rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny a także katedralny biskupów wrocławskich zlokalizowany na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Dokładna historia katedry nie jest znana ponieważ obecna jest już uważana za czwartą, która powstała w latach 1244 - 1272. Do niedawna sądzono, że początki katedry to rok 1000, lecz niedawne prace archeologiczne wykazały, że prawdopodobnie pierwsza świątynia na tym miejscu powstała już na początku dziesiątego wieku i została zbudowana przez Czechów.
Po roku 1000 katedra przechodziła różne przebudowy, między innymi przez Bolesława Chrobrego i Kazimierza odnowiciela, ale zasadniczą gotycką postać otrzymała w latach 1244 - 1272 za sprawą biskupa Tomasza. Następnie przechodziła jeszcze wiele modernizacji, ale przyjmuje się ten okres jako powstanie obecnej świątyni.
W dzisiejszych czasach jest to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wrocławia. Obecna katedra jest trójnawową gotycką orientowaną bazyliką z otoczonym obejściem (ambitem)
i czworobocznie zakończonym chórem o długości 100 m i szerokości 44,5
m. Zarówno zachodnia jak i wschodnia elewacja flankowane są wieżami, z
czego wschodnie wieże od późnego średniowiecza pozostają nadal nieukończone.
Katedra w wyniku działań wojennych drugiej wojny światowej została w dużej mierze zniszczona i do jednej z ciekawostek należy fakt, że obecne organy katedry to instrument pierwotnie wybudowany w Hali Stulecia.
Zaprojektowano go w duchu epoki, czyli jako instrument symfoniczny,
mający swym brzmieniem, masą dźwięku i bogactwem barw być odpowiednikiem
wielkiej orkiestry symfonicznej.
Poniżej nowe wieczorne zdjęcia z 12.04.2015
Sama katedra w dzisiejszych czasach nadal należy do jednych z najwyższych budowli wrocławskich i dzięki zamontowanym nie dawno hełmom ma wysokość 98 m. Wieża północna została przystosowana do zwiedzania. Można wjechać na nią windą. Jest czynna od poniedziałku do
soboty od godz. 10. do 16:30 oraz w niedziele od 14. do 16. Bilet
normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy dla młodzieży uczącej się 4 zł (dane z 2014 r.). Wejście
na wieżę widokową czynne jest od maja do października.
Odwiedzając Wrocław, polecamy zatrzymać się na noc w Luksusowych apartamentach, na pewno będziecie Państwo zadowoleni
OdpowiedzUsuńSkąd czerpiecie aktualne i wiarygodne informacje o świecie, ja czytam [url]https://extrafakty.pl/[/url] i to jedyny wiarygodny serwis informacyjny jaki znam. A co Wy czytacie?
OdpowiedzUsuń