poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Wrocławski Ratusz

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków we Wrocławiu jest oczywiście Wrocławski Ratusz. Jest to bez wątpienia jeden z najważniejszych symboli naszego miasta. Jego historia do dzisiaj owiana jest tajemniczością i istnieją różne mniej lub bardziej wiarygodne jej interpretacje. Prawdopodobnie powstał pod koniec XIII wieku i przez kolejne stulecia ulegał wielu modernizacjom i przebudowom. Jest to jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Wiadomym jest, że nie jest to najstarszy budynek na Rynku bo uważa się, że miano to przysługuje Domowi Kupców. Wrocławski Ratusz reprezentuje jeden z najpiękniejszych przykładów stylu architektury gotyckiej. Jego wieża, która powstawała w kilku etapach stanowi także jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli Wrocławia, a jej wysokość to aż 66 m.


Z ciekawostek warto wspomnieć, że w piwnicach Ratusza znajduje się jedna z najstarszych restauracji w Europie - Piwnica Świdnicka działająca od około 1275 roku. Myślę jednak, że ze względu na jej wyjątkowość warto jej poświęcić odrębny temat.

Rzeźba na południowej ścianie Ratusza.


Kolejną ciekawostką jest fakt, że obecny kolor elewacji zawdzięczamy decyzji wrocławian, która zapadła w oparciu o pytanie konkursowe zadane publicznie mieszkańcom naszego miasta.

Obecnie w  Ratuszu mieści się oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego - Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Ratusz można zwiedzać od środy do soboty w godzinach 10.00 - 17.00, w niedzielę od 10.00 - 18.00. W środę wstęp jest bezpłatny.Obecny post zostanie rozbudowany i uzupełniony o kolejne ważne informacje dotyczące Ratusza, bo jest to jeden z najważniejszych budynków Wrocławia i zasługuje na bardziej kompleksową prezentację.