niedziela, 20 lipca 2014

Serowiec - Budynek C-13

Jednym z bardziej charakterystycznych budynków należących do Politechniki Wrocławskiej jest Budynek C-13 zwany przez wrocławian Serowcem lub Dziurowcem. Tak naprawdę jest to Zintegrowane Centrum Studenckie Politechniki Wrocławskiej. Budynek znajduje się przy ulicy Wybrzeże Wyspiańskiego 23/25. Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych studenckich budynków o powierzchni użytkowej około 15.500 m2. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest elewacja z okrągłymi oknami co niektórym kojarzy się dziurami w serze i stąd jego nazwa. Budynek został wybudowany w latach 2005-2007.


Budynek jest bardzo charakterystyczny w swojej formie i przez te kilka lat od swojego powstania dobrze się już zakorzenił w świadomości wrocławian. Warto wspomnieć, że w 2008 roku został wyróżniony nagrodą specjalną w konkursie Dolnośląska Budowa Roku 2007-2008.

 
Wiele emocji wzbudza samo rozmieszczenie okrągłych okien. Powstało na ten temat wiele niesamowitych teorii. Sam kiedyś usłyszałem, że jest to odzwierciedlenie jakiegoś niesamowicie ważnego mikroprocesora. Są też tacy, którzy dopatrują się tam zakodowanej bardzo ważnej tajnej informacji. Jeżeli chodzi o projektantów to ponoć dla nich samych inspiracją zaś była zwykła taśma perforowana.